Providing you the best range of aluminium concealed raw material, 9w jugnu concealed light, 7w concealed raw material, 7w concealed light, 7w slim concealed light complete and 7w led concealed light with effective & timely delivery.
₹ 37 / Set Get Latest Price
| Part Type | Complete Kit |
| Wattage | 9W |
| Input Voltage | 220–240 V |
| Bulb Type | LED |
| Material | Aluminium |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
| Warranty | 1 year |
| Usage/Application | Lighting |
| Voltage | 150-440v |
| Beam Angle | 120 Degree degree |
| Power Factor | 0.95 |
| Dimensions | 110mm |
| Model Name/Number | Aluminium concealed |
| Luminous Efficacy | 100 lm per watt |
| Lumens | 900lm |
Minimum order quantity: 200 Set
9w aluminium concealed raw material
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 52 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 9 W |
| Shape | Round |
| Warranty | 2 Years |
| Cutout Size | 75mm |
| Color Temperature | Cool White |
| Body Material | Polycarbonate |
| Style | Deep / Anti-glare |
| CRI (Color Rendering Index) | >80 |
| Power Factor | >0.95 |
Minimum order quantity: 200 Piece
9w side color concealed light. Glass model concealed complete with edge color. Premium quality 4kv 440v operating. with 2 year gurantee, all colors available.
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 26.5 / Piece Get Latest Price
| Part Type | Complete Kit |
| Shape | Round |
| Input Voltage | 100–300 V |
| Wattage | 7 W |
| Light Color | Cool White |
| Rated Input Voltage | 220-240v |
| Voltage | 150-440v operating |
| IP Rating | IP33 |
| Luminous Efficacy | 100lm per watt |
| Size/Dimensions | 110mm |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Lamp Life (Hours) | 50000 |
| Surge Protection | 4kv |
| Dimmable | No |
| Material | Polycarbonate |
| Color Rendering Index (CRI) | 70 |
| Power Factor | 0.95 |
| Input Current | 36mA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
7w slim model concealed light skd material 4kv 440v operating. Can be given in 2 year warranty.
Established in the year 2020 at New Delhi (Delhi, India), we "Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 28 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 7W |
| Part Type | Complete Kit |
| Shape | Round |
| Input Voltage | 150-440v |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| IP Rating | IP33 |
| Warranty | 1 Year |
| Lumens | 700 lumens |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Power Factor | 0.95 |
| Surge Protection | 4kv |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
7w conceal round raw material. We are engaged in offering a wide range of quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 34 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Cutout Size | 3 in |
| Wattage | 7 W |
| Color Temperature | 6500 K |
| Fixture Color | Cool White |
| Dimmable | No |
| Rated Input Voltage | 220-240v |
| Main Domestic Market | For house false ceiling |
| Beam Angle | 60° |
| IP Rating | IP20 |
| Body Material | Polycarbonate |
| Input Voltage | 220–240 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
| 110mm dia size | 75mm cutout size |
Minimum order quantity: 500 Piece
7w led concealed light complete
Led concealed light slim body based
Gamma dob with spd 4kv 440v operating.
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 28 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Warranty | 2 Years |
| Cutout Size | 3 in |
| Wattage | 7W |
| Color Temperature | 6500 K |
| Fixture Color | Cool White |
| Dimmable | No |
| Main Domestic Market | For home false ceiling |
| Rated Input Voltage | 220-240v |
| Beam Angle | 60° |
| IP Rating | IP20 |
| Body Material | Polycarbonate |
| Input Voltage | 220–240 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
| 110mm dia | 75mm cutout size |
Minimum order quantity: 500 Piece
7w slim concealed light complete
7w slim model led concealed light crompton model
4kv 440v operating 110mm dia
75mm cutout size gud brightness
Established in the year 2020 at New Delhi (Delhi, India), we "Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 42 / Piece Get Latest Price
| Color | Cool White |
| Shape | Round |
| Minimum Order Quantity | 200 |
| Surge | 4kv |
| Rated Input Voltage | 220-440V operating |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Piece
7w aluminum concealed light with 1 year warranty We are engaged in offering a wide range of quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 21.50 / Piece Get Latest Price
| Lamp Type | LED |
| Cutout Size | 75 mm |
| Wattage | 9 W |
| Shape | Round |
| Color Temperature | Cool White (6500K) |
| Trim Color | White |
| CCT | 6500 K |
| Voltage | 220 V |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP20 |
| Housing Material | Aluminum Housing |
| Input Voltage | 220 V |
| Beam Angle | 60 Deg |
| Diameter | 3 inch |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Cutout Size | 3 in |
| Body Material | Polycarbonate |
| Size | 3 inch |
| Shape | Round |
| Lamp Base | LED Module |
| Mounting Type | Recessed |
| Finish | White |
| Length | 110mm dia |
| Type | Led Accessories |
| Model Name/Number | Mini joy |
| Cutout Shape | Round |
| Ring Type | Single |
| Ceiling Type | Gypsum, Wooden, POP |
| Country of Origin | Made in India |
| 110mm dia | 75mm cutout |
Minimum order quantity: 200 Piece
Mini joy model concealed light housing available at best price.
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 19 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 9W |
| Surge Protection | 4kv |
| Input Voltage | 440V |
| Power Factor | 0.95 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
9w led concealed driver auto cut .
Vijay Kumar (Manager)
Kiyan Lighting World
Floor Ground, Hno-238, Wz-40, Block-A,Nearby, Sudarshan Park
New Delhi - 110015, Delhi, India