Offering you a complete choice of products which include 7w aluminium down light raw material and mini joy housing.
₹ 37 / Set Get Latest Price
| Part Type | Complete Kit |
| Wattage | 9W |
| Input Voltage | 110–300 V |
| Bulb Type | LED |
| Material | Aluminium |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
| Warranty | 1 year |
| Usage/Application | Lighting |
| Voltage | 150-440v |
| Beam Angle | 120 Degreedegree |
| Power Factor | 0.95 |
| Dimensions | 110mm |
| Luminous Efficacy | 100 lm per watt |
| Lumens | 900lm |
Minimum order quantity: 200 Set
7w aluminium concealed raw material
Warranty based dob with spd concealed raw material
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 16.5 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Cutout Size | 3 in |
| Wattage | 9W |
| Shape | Round |
| Installation Type | Concealed |
| Light Color | Cool White |
| Install Style | False ceiling and roof mounted |
| Body Material | Polycarbonate |
| Voltage | 220-240v |
| Housing Available For | Home |
| Certification | CE |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Luminous Efficacy | 100lm per watt |
| Size/Dimensions | 110mm dia 75mm cutout |
| Surge Protection | 4kv |
| IP Rating | IP40 |
| Power Factor | 0.95 |
| Model Name/Number | Joy model |
| Dimensions | 110mm dia |
| Input Voltage | 150-440- |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
Joy model housing concealed led
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
Vijay Kumar (Manager)
Kiyan Lighting World
Floor Ground, Hno-238, Wz-40, Block-A,Nearby, Sudarshan Park
New Delhi - 110015, Delhi, India