Cylinder spot surface light
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12W |
| Type of Light | Cob spot light |
| Power | 12W |
| Brand | OEM brand |
| Size | 75 mm (3 inch) |
| Light Color | Warm White |
| Body Material | Aluminum |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000 K |
| Mounting Type | Surface |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | Indoor |
| Shape | Round |
| Certification | CE |
| Input Voltage | 150-400v |
| Place Of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Power Factor | 0.95 |
| Housing Type | Aluminium die cast |
| Lumens | 1200lm |
| Phase | Single phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 2 Year |
| Service Life | 3 year |
Minimum order quantity: 100 Piece
12w cylinder surface spot light driver based heavy quality can be given in 2 year warranty.
Established in the year 2020 at New Delhi (Delhi, India), we "Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 245 / Piece Get Latest Price
| Power | 7 W |
| Body Material | Rose gold |
| Brand | OEM brand |
| Light Color | Warm White |
| Usage/Application | Home |
| Lumens | 100lm per watt |
| Lumen Efficacy | 700lm |
| Voltage | 150-400v |
| Frequency | 50Hz |
| Wattage | 7 W |
| Shape | Round |
| Led Working Lifetime | 50000 hours |
| Light Size | 70mm |
| Light Source | Cob chip |
| Certification | CE, RoHS |
| Diameter | 65mm |
| Product Weight | 150gm |
| Unit Piece | 1 |
| Long Life Span | 5 years |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
7w tiltable cylinder surface cob light complete with 2 year warranty.
Established in the year 2020 at New Delhi (Delhi, India), we "Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Power | 7W |
| Power (Wattage) | 7W |
| Brand | OEM brand |
| Light Color | Warm White |
| Mounting Type | Surface |
| Body Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Beam Angle | 36 Deg |
| Special Features | Trimless |
Minimum order quantity: 100 Piece
7w surface cylinder spot light white body complete with 2 year warranty based aluminium body.
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
Vijay Kumar (Manager)
Kiyan Lighting World
Floor Ground, Hno-238, Wz-40, Block-A,Nearby, Sudarshan Park
New Delhi - 110015, Delhi, India