Pioneers in the industry, we offer ac dc connector from India.
₹ 1 / Piece Get Latest Price
| Connector Type | Wire type |
| Current Rating | 1 A |
| Voltage Rating | 750mA |
| Polarity | Centre Positive |
| Pin Size | 5.5x2.1 mm |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Black and Red | YES |
| Red & Black | YES |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Plating | Silver Plated |
| Cable Size | 0.5 sqmm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Established in the year 2020 at New Delhi (Delhi, India), we "Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
Vijay Kumar (Manager)
Kiyan Lighting World
Floor Ground, Hno-238, Wz-40, Block-A,Nearby, Sudarshan Park
New Delhi - 110015, Delhi, India