Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer 30w led street light, 100w led flood light, 50w flood light dob lens model, 200w led flood light, 150w led flood light and led flood light with lens 120w.
₹ 390 / Piece Get Latest Price
| Brand | OEM brand |
| Product Type | AC Powered |
| Warranty | 2 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage | 90-300V AC |
| LED Make | Osram |
| Beam Angle | 120 Degree |
| CRI (Color Rendering Index) | > 70 |
Minimum order quantity: 100 Piece
30w led street light with 2 year warranty based
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 790 / Piece Get Latest Price
| Brand | OEM brand |
| Warranty | 2 YEAR |
| Wattage | 100W |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Model Name/Number | GM glass model |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 220-240v |
| Features | FLOOD LIGHT |
| Light Color | Cool White |
| Driver Type | Isolated Driver |
| Body Type | Slim |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
100w GM glass model flood light with 2 year warranty based.
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 330 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50W |
| Brand | Other brand |
| Warranty | 2 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Lens |
| IP Rating | IP66 |
| Light Color | Cool White |
| Driver Type | Driver on Board(DOB) |
| Body Type | Slim |
| Beam Angle | 120° |
Minimum order quantity: 100 Piece
50w hybrid dob lens model flood light with 2 year warranty
ndian hpf driver
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Brand | Other brand |
| Warranty | 2 year warranty |
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | 200w dob floodlight |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 150-440v |
| Luminous Flux | 20000 lumen |
| Body Type | Slim |
| Housing | Aluminium |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Operating Frequency | 50Hz |
| Operating Voltage | 150-440v |
| Color Temperature | 6500k |
| Power Factor | 0.95 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
200w dob model flood light with 2 year warranty based
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 825 / Piece Get Latest Price
| Brand | Oem brand |
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 120W |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Lens |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | Penta model |
| Light Color | Cool White |
| Driver Type | Isolated Driver |
| Body Type | Slim |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
150w flood light miami model
Lens model flood light with 2 year warranty based
1500mA driver based heavy quality
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Brand | Other brand |
| Model Type | Lens Model |
| Warranty | 2 year warranty |
| Wattage | 120W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | Window model flood light |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 220-240v |
| Driver | 1500mA |
| Body Type | Slim |
| Luminous Flux | 100 lm per watt |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Housing | Die casting aluminium |
| Operating Voltage | 150-390v |
| Color Temperature | 6500k |
| Frequency | 50Hz |
| Mounting Options | Roof mounted |
| Power Factor | 0.95 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
120w window model flod light with 2 year warranty
Heavy quality die casting based 4kv 440v operating.
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Brand | OEM |
| Warranty | 2 year warranty |
| Wattage | 100W |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Model Name/Number | Dob model |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 150-440v operating |
| Features | High lumens |
| Body Type | Slim |
| Luminous Flux | 10000 lumens |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Housing | Aluminium die casting |
| Total Weight | 1.5kg |
| Certification | CE |
| Install Style | Roof mounting |
| CRI | 70 |
| Operating Frequency | 50Hz |
| Operating Voltage | 150-440v |
| Color Temperature | 6500 |
| Frequency | 50Hz |
| Power Factor | >0.90 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
100w dob hybrid led flood light with 2 year warranty
ndian hpf driver
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Brand | Other brand |
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 50W |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Lens |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Light Color | Cool White |
| Driver Type | Driver on Board(DOB) |
| Body Type | Slim |
| Beam Angle | 120° |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are engaged in offering to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Hi-beam lens model flood light with 2 year warranty based.
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 390 / Piece Get Latest Price
| Brand | OEM brand |
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 50W |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Light Color | Cool White |
| Driver Type | Isolated Driver |
| Body Type | Slim |
| Beam Angle | 120° |
Minimum order quantity: 100 Piece
Led floodlight GM model We are engaged in offering a wide range of quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients. .
₹ 790 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| Material | Metal |
| Brand | Other brand |
| Warranty | 2 Years |
| Certification | CE |
| Sensor | No |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 220-240V |
| Body Type | Slim |
| Color Temperature | 6500k,6500k |
| Surge Protection | 5-6kv,5-6kv |
| Rated Voltage | 150-440v,150-440v |
| Luminous Flux | 10000 lumens,10000 lumens |
| Dimension | 284x272x60mm,284x272x60mm |
| Nominal Voltage | 220-240v operating,220-240v operating |
| Lifetime | 5-6 years,5-6 years |
| Maximum Current Consumption Ma | 1500mA,1500mA |
| Model Name/Number | GM model 100w,GM model 100w |
| Capacity | 100w,100w |
| Operating Voltage | 150-440v operating,150-440v operating |
| Product Code | GM model,GM model |
| Expected Life Of Module | 4-5 years,4-5 years |
| Driver Efficiency | 1500mA,1500mA |
| Life Working | 4-5 years,4-5 years |
| Protection | 5-6kv,5-6kv |
| Design | GM glass model,GM glass model |
| Compliance | CE,CE |
| Control Gear Mounting | Potted driver,Potted driver |
| Fixture Color | Dark grey,Dark grey |
| Led Quantity | 100 led,100 led |
| Lens Diffuser | Glass,Glass |
| Maximum Line Current | 4kv 440v,4kv 440v |
Minimum order quantity: 100 Piece
100w GM model led flood light with 2 year warranty
1500mA 5-6kv hpf driver based 440v operating GM glass model heavy quality flood light.
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
Vijay Kumar (Manager)
Kiyan Lighting World
Floor Ground, Hno-238, Wz-40, Block-A,Nearby, Sudarshan Park
New Delhi - 110015, Delhi, India