Led Lens flood light
₹ 530 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| Brand | OEM brand |
| Warranty | 2 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Lens |
| IP Rating | IP66 |
| Light Color | Cool White |
| Driver Type | Driver on Board(DOB) |
| Body Type | Slim |
| Beam Angle | 120° |
Minimum order quantity: 100 Piece
100w slim model flood light with 2 year warranty 5-6kv surge pass 440v operating heavy quality with packing box.
Dob based flood light with ip66 can be used in outdoor.
Heavy quality premium product.
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 510 / Piece Get Latest Price
| Brand | Other brand |
| Warranty | 2 year warranty |
| Wattage | 50W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | Diamond lens series |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 150-440v |
| Driver | 1500mA |
| Luminous Flux | 5000lm |
| Body Type | Slim |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Housing | Die casting |
| Casting Weight | 650gm |
| Total Weight | 1.20kg |
| Install Style | Roof mounted |
| CRI | 70 |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Voltage | 220-240v |
| Color Temperature | 6500k |
| Power Factor | 0.95 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
50w lens model flood light driver based with 2 year warranty
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 89 / Piece Get Latest Price
| Output Power | 50w |
| Wattage | 50W |
| Output Current | 1500mA |
| Application | LED Flood Light |
| Dimming Type | Non Dimmable |
| Output Type | Constant Current |
| Input Voltage | 140–270 V AC |
| Surge Protection | 4 kV |
| Power Factor | ≥0.95 |
| Efficiency | ≥80% |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Piece
Established in the year 2020 at New Delhi (Delhi, India), we "Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
Vijay Kumar (Manager)
Kiyan Lighting World
Floor Ground, Hno-238, Wz-40, Block-A,Nearby, Sudarshan Park
New Delhi - 110015, Delhi, India