Pioneers in the industry, we offer 100w led street light with lens and 50w street led light from India.
₹ 890 / Piece Get Latest Price
| Brand | Other brand |
| Product Type | AC Powered |
| Warranty | 2 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage | 90-300V AC |
| LED Make | Seoul |
| Beam Angle | 120 Degree |
| CRI (Color Rendering Index) | > 70 |
Minimum order quantity: 100 Piece
100w lens model street light driver based with 2 year warranty
ndian hpf driver
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
₹ 390 / Piece Get Latest Price
| Brand | OEM brand |
| Wattage | 50W |
| Material | Aluminium |
| Product Type | AC Powered |
| Certification | RoHS |
| Sensor | No |
| IP Rating | IP66 |
| Power | 50 W |
| Usage/Application | Outdoor light |
| Color Temperature | 6500k |
| Luminous Flux | 5000 lm/w |
| Rated Voltage | 100-440v |
| Surge Protection | 4kv |
| Lifetime | 2 year |
| Nominal Voltage | 220-240v |
| Maximum Current Consumption Ma | 1500mA |
| Working Lifetime Hour | 50000 |
| Operating Voltage | 150-440v operating |
| Product Code | Street light |
| Driver Efficiency | 5-6kv |
| Protection | 5-6kv surge |
| Fixture Color | Black |
| Led Quantity | 50 led |
| Lens Diffuser | Lens |
| Series | Lens |
| Country of Origin | Made in India |
| Lighting Color | Pure White |
| Light Color | Cool White |
Minimum order quantity: 100 Piece
Established in the year 2020 at New Delhi (Delhi, India), we "Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
Vijay Kumar (Manager)
Kiyan Lighting World
Floor Ground, Hno-238, Wz-40, Block-A,Nearby, Sudarshan Park
New Delhi - 110015, Delhi, India