Lens model street light
₹ 495 / Piece Get Latest Price
| Brand | OEM brand |
| Material | Aluminium |
| Wattage | 50W |
| Product Type | AC Powered |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | CE |
| Light Color | Cool White |
| Sensor | No |
| IP Rating | IP66 |
| Power | 50w |
| Usage/Application | Lighting |
| Frequency | 50Hz |
| Color Temperature | 6500k |
| Lumens | 100lm per watt |
| Luminous Flux | 5000 lumens |
| Surge Protection | 5-6kv |
| Nominal Voltage | 220-240v |
| Lifetime | 50000 hours |
| Maximum Current Consumption Ma | 1500mA |
| Model Name/Number | Lens model street light |
| Operating Voltage | 150-390v |
| Driver Efficiency | 1500mA |
| Protection | 5kv |
| Design | Lens model |
| Fixture Color | Dark grey |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
50w lens street light. 50w lens model street light with driver based heavy quality.
"Kiyan Lighting World" engaged as the Manufacturer, Wholesaler and Supplier of LED Bulb, LED Concealed Lights, LED Downlight, LEF Flooflight, LED Steet Light much more.
Vijay Kumar (Manager)
Kiyan Lighting World
Floor Ground, Hno-238, Wz-40, Block-A,Nearby, Sudarshan Park
New Delhi - 110015, Delhi, India